MARJANA Janeš-Žulj
Gradska knjižnica "Franjo Marković"
Trg sv. Florijana 14, 48260 Križevci HR
ZAVRŠETAK PROJEKTA UREĐENJA NOVE KNJIŽNICE U KRIŽEVCIMA
Jedan od najznačajnijih kapitalnih projekata u ustanovama kulture na području Koprivničko-križevačke županije jest uređenje nove Gradske knjižnice u Križevcima. Križevačka Gradska knjižnica Franjo Marković, bila je suočena s nedostatkom prostora i nefunkcionalnim sadašnjim smještajem u Hrvatskom domu, uz suglasnost osnivača i mjerodavnih službi, krenula je 2011. godine u projekt Rekonstrukcije i prenamjene postojećeg prostora Doma HV-a u Križevcima za potrebe Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci u kojem su sufinanciranjem radova sudjelovali: Ministarstvo kulture RH, Koprivničko-križevačka županija, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, EU iz IPA programa i Grad Križevci.
Bivši dom HV-a u Križevcima nalazi se u samom središtu Križevaca - na Florijanovom trgu br. 14, okružen zelenom površinom i smješten uz državnu i gradsku prometnicu što ovu lokaciju čini dostupnom i pristupačnom iz svih smjerova, a time i pogodnom za smještaj gradske knjižnice. U rekonstrukciji zgrade koja je započela 2011. godine, a podijeljena je u 4 faze, do sada su izvršeni svi veći građevinsko-obrtnički radovi, uključujući postavu sustava grijanja i hlađenja, elektroinstalacija i vodoinstalacija. U 2013. dovršena je i stavljena u funkciju multimedijalna dvorana s ulaznim prostorom, u kojem se već gotovo godinu dana odvijaju različiti kulturni programi. Sukladno Strategiji razvoja Grada Križevaca 2013.-2018. i Strateškom planu Ministarstva kulture RH, u 2014. G. nastavljeni su građevinsko-obrtnički, većinom unutrašnji radovi u posljednjoj, 4. fazi rekonstrukcije koja je dovršena u ožujku 2015.g. Time je uređenje i adaptacija zgrade za potrebe knjižnice završila, a u 2015. godini knjižnica je preseljena i svečano otvorena u nazočnosti predsjednice RH Hrvatske, gđe Kolinde Grabar Kitarović, 24. travnja, za Dan grada Križevaca.
Nova knjižnica u Križevcima ima 1400 m² neto korisne površine, podijeljene na više etaža, od kojih svaka dobiva novu knjižničnu funkciju. U podrumskom prostoru se nalaziti spremište knjižnične građe. U prizemlju je glavni ulaz te veliko multifunkcionalno predvorje s izložbenim prostorom, garderobom i posudbenim pultom te čitaonicom dnevnog tiska. Prizemno je smještena i višenamjenska dvorana, odjel za odrasle s čitaonicom te dječji odjel s igraonicom; tu su i sanitarni čvorovi također prilagođeni i invalidima, prostor multimedije, prostor za spremište bibliobusa i dio objekta predviđen za ugostiteljsku namjenu. Na katu su predviđeni radni i uredski prostori te dvije dvorane za smještaj Zavičajne zbirke i Spomen sobe hrvatskom braniteljima. Iznad odjela za odrasle sa beletristikom nalazi se prvi galerijski prostor namijenjen mladima i drugi galerijski prostor namijenjen stručno znanstvenom odjelu i studijskoj čitaonici. Prostor je opremljen informatičkom i ostalom elektroničkom opremom dizalom i te podiznom platformom i signalizacijom za invalide (npr. oznakama u podu namijenjenima slijepim i slabovidnim osobama) kao i dodatnom opremom namijenjenom osobama s invaliditetom, prema standardima suvremene knjižnice. U prostoru unutrašnjeg dvorišta, tzv. atriju uređena je fontana i malo dječje igralište, okruženo zelenilom i klupama.
Rodove, u ukupnoj vrijednosti od 10.014,921,37 kn sa PDV-om, izvodila je križevačka tvrtka Radnik d.d., dok izradu projekta potpisuje Ured ovlaštene arhitektice gđe Božene Tinodi, dipl. ing građ. Križevci.
U financiranju projekta uređenja knjižnice u razdoblju od 2011. do 2015. godine sudjelovali su:
- Ministarstvo kulture RH sa 2.700.000,00 kn,
- Koprivničko–križevačka županija sa 708.000,00 kn
- Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti (Projekt poboljšanja energetske učinkovitosti zgrade ) sa 797.973,00 kn
- EU sredstva iz IPA programa prekogranične suradnje sa 307.000,00 kn (Projekt „Povezivanje multimedijskih kulturnih centara u okviru prekogranične suradnje“, IPA program Hrvatska - Mađarska,)
- Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva (Projekt Zajedno za bolje) sa 102.000,00 kn i
- Grad Križevci sa 5.399.948,37 kn.
U 2015. g. realizirana su sredstva za projekt opremanja knjižnice dodatnim knjižničnim namještajem i drugom opremom i to od Ministarstva kulture RH u iznosu od 800.000,00 kn i od Koprivničko-križevačke županije 150.000,00 kn, ukupno 950.000, oo kn. Nakon provedenog postupka javne nabave , krajem 2015.g. obavljena je montaža i ugradnja dodatne opreme: namještaja, zaštite za sunce, dodatne opreme za dvoranu, signalizacije, stalaka za bicikle i stalaka za zastave na ulazu te opreme za zaštitu knjiga, tzv. RFID-a.
Zaključno, usprkos recesijskim vremenima, sredstvima iz europskih, državnih i lokalnih izvora a ponajviše potporom Grada Križevaca, uspješno je pokrenuta te će uskoro biti i završena jedna velika i značajna kulturna investicija za Grad Križevce i za našu Županiju. Uređenjem ovog objekta u samom centru grada na ulazu u kompleks nekadašnje vojarne, Križevci su dobili funkcionalan, lijepo opremljen i ugodan radni i korisnički prostor, dostupan i otvoren svim građanima, udrugama, organizacijama u kulturi, poduzetnicima, ustanovama. Novi prostor omogućuje pružanje knjižničnih usluga namijenjenih osobama s invaliditetom i njihovo kvalitetnije uključivanje u život lokalne zajednice i društva u cjelini. U novoj zgradi ostvareni su potrebni preduvjeti za dalji razvoj Gradske knjižnice „Franjo Marković“ kao kulturnog, informacijskog i multimedijsko središte grada Križevaca, i ovog dijela Županije koje građanima već tradicionalno osigurava pristup znanju, informacijama i kulturnim sadržajima za potrebe obrazovanja, stručnog i znanstvenog rada, cjeloživotnog učenja, informiranja, odlučivanja i razonode, te potiče demokratičnost, umjetnost, stvaralaštvo i inovativnost, njeguje kulturnu raznolikost i čuva zavičajno nasljeđe. Želja nam je da Knjižnica postane značajna točka na kulturnoj karti Europe u promicanju demokratičnosti, svijest o kulturnom, posebice zavičajnom naslijeđu, uvažavanju kulturne raznolikosti, poticanju umjetnosti, stvaralaštva i inovativnosti.