Ljubica Milobara, po struci pedagoginja i nastavnica hrvatskog jezika i knjievnosti te knjiničarka Knjinice i čitaonice u Krievcima, 8. svibnja ove godine proslavit će 88. rođendan. Ovom prigodom čestitamo joj rođendan te joj elimo puno zdravlja, zadovoljstva i radosti u krugu njezine obitelji.
Ljubica Milobara, po zvanju učiteljica i knjiničarka, nakon slubovanja u Osnovnoj školi „Ivo Ribar“ Orehovec, 1980. godine zaposlila se u Narodnom sveučilištu u Krievcima gdje je bila vrlo vrijedna i zasluna knjiničarka Gradske knjinice sve do odlaska u mirovinu 1985. godine.
Kao što je Ljubica bila izvrsna učiteljica, tako je i u svom slubovanju u knjinici, iako je radila samo pet godina, doprinijela razvoju knjiničarstva i postigla značajne rezultate. Knjinica je tada bila smještena u nekadašnjem Omladinskom domu (bivšoj sinagogi), tj. današnjem Turističko - informativnom centru gdje su bili loši uvjeti: vlaga i neadekvatan prostor. Bile su zaposlene još dvije knjiničarke: Marija Ivanović- voditeljica i Štefanija Crnković. Knjinica je zapošljavanjem Ljubice Milobara sve više napredovala, povećavao se broj članova, posudbe knjiga, korištenja čitaonice te broj knjievnih susreta s piscima. Rastao je broj novih knjiga, suradnja sa školama, vrtićem, klubovima. Uveli su se knjini ormarići u privrednim organizacijama kao što su bili: Čelik i Mlinar. Knjinica je bila organizator mnoštva knjievnih susreta, izlobi knjiga, predavanja za djecu i odrasle dovodeći najvanije pisce i umjetnike.
Ljubica je zasluna da se sustavnije formirala Zavičajna zbirka (koja se vodila od 1973.g.) koja danas ima preko 12 000 knjiga i drugih publikacija, sitnog tiska, zbirke razglednica i zbirke novinskih izreza vezanih uz zavičaj, tzv. „Hemeroteke“. Također je Ljubica 1978. pokrenula lutkarsko kazalište, a 1984. je otvorena dječja igraonica, kao nastavak, pričaonica za djecu koja u kontinuitetu radi do danas. Zanimljivo je da je knjinica 1980.g. nabavila 1.594 novih knjiga, a da je godinu kasnije knjinica bila pretplaćena na 25 novina i časopisa. U prostoru knjinice su se tih godina odravali recitali poezije i knjievne tribine svakog drugog četvrtka uz prosječno 60-tak posjetitelja po susretu. Knjinica je 1984. posjedovala fond od 27.738 knjiga i druge građe. Značajnije se razvijala te obogaćivala stručna i referalna zbirka za potrebe nastave i studiranja. 1985. godine knjinica je preseljena u Hrvatski dom (tadašnji Dom kulture) gdje je ostala do 2015. g. kada je preseljena u novouređeni prostor na Trgu sv. Florijana gdje se nalazi i danas.
1986.g. Knjinica je dobila godišnju nagradu za najbolju knjinicu u Hrvatskoj, Diplomu „Pavao Markovac“ – za posebne zasluge unapređivanja knjiničarstva u Hrvatskoj, što je velikim djelom i Ljubičina zasluga.
Draga Ljubice, uz zahvalu za sve što ste učinili za krievačku knjinicu, čestitamo vam 88. rođendan i elimo sve najbolje.
Djelatnici Gradske knjinice „Franjo Marković“ Krievci
Na slici ispred bivše sinagoge, tj. današnjeg Turističko - informativnog centra (iz 1980. godine) su djelatnice Gradske knjinice. S lijeva na desno: Štefanija Crnković, Marija Ivanović (voditeljica) i Ljubica Milobara.