U 82. godini ivota napustio nas je filozof, knjiničar i dugogodišnji ravnatelj NSK, dobar poznavatelj povijesti knjiničarstva u Krievcima i naš dragi prijatelj dr. sc. Josip Stipanov.
Josip Stipanov rođen je 18. studenoga 1939. u mjestu Soline na Dugome otoku. Osnovnu školu pohađao je u rodnome mjestu, a klasičnu nadbiskupsku gimnaziju i studij teologije u Zadru. Na Gregorijani u Rimu studirao je filozofiju koju je 1971. završio doktoratom. Nekoliko godina radio je kao profesor u Klasičnoj nadbiskupskoj gimnaziji te na Višem bogoslovnom učilištu u Zadru. U NSK u Zagrebu zaposlio se 1972. i ponajprije se bavio hrvatskom retrospektivnom bibliografijom. Od 1972. godine do odlaska u mirovinu 2007. radio je na raznim dunostima u NSK, od čega je od 1998. bio ravnatelj ove najznačajnije knjinične ustanove.
Stipanov je 20 godina sudjelovao u izgradnji nove zgrade NS Knjinice te je s radošću 1995. dočekao njezino otvorenje, a 2005. i učlanjenje NSK u Zagrebu u mreu Europskih knjinica.
Zahvaljujući Josipu Stipanovu, u NSK u Zagrebu počela je produktivnija uporaba suvremene informacijske i telekomunikacijske tehnologije, novih medija kao i informatizacija knjiničnog sustava. Knjinica je tako izravno i neizravno pridonijela razvoju i drugih hrvatskih knjinica te njihovu povezivanju u funkcionalni knjinični sustav.
Josip Stipanov objavio je više od 50 znanstvenih i stručnih radova, studija i članaka u hrvatskoj te u inozemnoj strukovnoj periodici. Za svoj rad dobio je niz priznanja i nagrada, od kojih treba izdvojiti Kukuljevićevu povelju i odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.
Knjinice i knjiničari bili su mu u središtu zanimanja što dokazuju i dvije najpoznatije knjige - "Knjinice i društvo - od potrebe do mogućnosti" iz 2010. te "Povijest knjinica i knjiničarstva u Hrvatskoj" iz 2015. obje u izdanju Školske knjige.
U prvoj knjizi Stipanov je prikazao sociološki, komunikološki i kulturološki aspekt nastanka knjinica, od Mezopotamije do digitalnoga doba, te njihovu ulogu u budućnosti, a svrha knjige bila je prikazati kako je društvo utjecalo na nastanak, djelovanje i razvoj knjinica.
Drugu knjigu u kojoj se spominje i osnutak i razvoj čitaonice u Krievcima: "Povijest knjinica i knjiničarstva u Hrvatskoj", kapitalno djelo iz povijesti hrvatskih knjinica, autor je promovirao u našoj novoj knjinici prije nekoliko godina.
Dr. sc. Stipanov ostat će nam u nezaboravnom sjećanju po svojoj silnoj radnoj energiji i dobronamjernosti te nesebičnosti prema kolegama, širokom znanju, obrazovanošću, otvorenošću duha i eljom za stvaranjem boljeg društva.
Njegov je omiljeni citat: „Kultura jedne zemlje moe se mjeriti brojem njezinih knjinica, knjiga i čitača“ - A. G. Matoš.
Nedostajat će nam njegov vedar i optimističan duh kojim je obogaćivao sve nas koji smo ga poznavali.
Hvala mu na tome.
Marjana Janeš-ulj